Izba Rzemieślnicza oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach za pośrednictwem tut. Urzędu informuje, iz realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich  „Adepci Śląskiego Rzemiosła".
 
INFORMACJE O PROJEKCIE:
Projekt „Adepci Śląskiego Rzemiosła" realizowany jest przez Izbę Rzemieślniczą oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020, Działania 1.2 Wsparcie osób młodych pozostających bez pracy na regionalnym rynku pracy.
Projekt realizowany jest w okresie od 01.07.2016 do 30.04.2018 roku.
Wartość projektu: 927 020,00 zł, w tym dofinansowanie UE 781 292,46 zł.

CEL PROJEKTU:
Głównym celem projektu jest zwiększenia możliwości zatrudnienia 50 osób młodych do 29 roku życia (18 kobiet i 32 mężczyzn) z woj. śląskiego, pozostających bez pracy w szczególności nie uczestniczących w kształceniu i szkoleniu, poprzez udział w indywidualnej i kompleksowej aktywizacji zawodowo-edukacyjnej prowadzącej do zdobycia tytułu czeladnika w zawodach rzemieślniczych.
W ramach projektu zostanie dokonana identyfikacja potrzeb osób młodych pozostających bez zatrudnienia, diagnoza możliwości doskonalenia zawodowego, pośrednictwo pracy w zakresie wyboru zawodu zgodnego z kwalifikacjami i kompetencjami wspieranej osoby, poradnictwo zawodowe w zakresie planowania rozwoju kariery zawodowej, w tym podnoszenia lub uzupełniania kompetencji i kwalifikacji zawodowych. Szkolenia miękkie, aktywizacyjno-motywujące, aktywne metody poszukiwania pracy, 6 miesięczne programy nauki zawodu, prowadzące do zdobycia tytułu czeladnika, który jest wysoko ceniony wśród mśp, a dzięki jego uwierzytelnieniu przez Związek Rzemiosła Polskiego oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych uznawany w całej UE.

DLA KOGO?
Projekt skierowany jest do osób młodych, w tym niepełnosprawnych, w wieku 15-29 bez pracy, które nie uczestniczą w kształceniu i szkoleniu - tzw. młodzież NEET,
Zgodnie z definicją osoby z kategorii NEET uznaje się osobę w wieku 15-29 lat, która spełnia łącznie trzy warunki:
  1. nie pracuje (tj. osoba bezrobotna lub bierna zawodowo),
  2. nie kształci się (tj. nie uczestniczy w kształceniu formalnym w trybie stacjonarnym),
  3. nie szkoli (tj. nie uczestniczy w pozaszkolnych zajęciach mających na celu uzyskanie, uzupełnienie lub doskonalenie umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub ogólnych, potrzebnych do wykonywania pracy.
CO?
  1. Doradztwo zawodowe:
Badanie i analiza poziomu motywacji, predyspozycji zawodowych, weryfikacja stopnia ryzyka nieosiągnięcia przez uczestnika pełnej ścieżki szkoleniowej. Objęcie 50 uczestników/czek Indywidualnym Planem Działania, opracowanie ofert zawodowych, dokonanie analizy SWOT, dokonanie analizy możliwości i wyboru sposobu rozwiązania problemu zawodowego. Udzielaniu porad indywidualnych/grupowych - wsparcie motywacyjne w zaplanowanych działaniach oraz w podjęciu zatrudnienia.
  1. Pośrednictwo pracy.
  2. Warsztaty z autoprezentacji i aktywnych metod poszukiwania pracy.
  3. Nauka zawodu u pracodawcy w ilości 1008 godz.
  4. Potwierdzenie kwalifikacji zawodowych - egzaminy czeladnicze .
Uczestnikom projektu zostaną zapewnione odpowiednie warunki i materiały adekwatne do realizowanego wsparcia, w tym przede wszystkim:
  1. materiały szkoleniowe, informatory do egzaminu, narzędzia branżowe do nauki zawodu,
  2. stypendia szkoleniowe,
  3. zwrot kosztów dojazdu na szkolenia odbywające się poza miejscem zamieszkania -  uczestnika,
  4. badania lekarskie,
  5. ubezpieczenie NNW.
Tytuł kwalifikacyjny czeladnika jest wysoko ceniony wśród przedsiębiorców. Po uwierzytelnieniu świadectwa czeladniczego przez Związek Rzemiosła Polskiego oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych uznawany jest w całej Unii Europejskiej.

Kontakt:
Dział Projektów Europejskich
Monika Dudek
Magdalena Kielar
tel. 32 2596261,
email projekty@ir.katowice.pl

 
 
 
Załączniki
ASRz-plakat2.pdf (pdf, 123 KB)
ASRz-ulotka.pdf (pdf, 882 KB)
ASRz-listaZawodow.pdf (pdf, 49 KB)