Powiatowy Urząd Pracy realizując zadania wynikające z ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy na finansowanie programów na rzecz promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej może korzystać ze środków finansowych m.in.:
  1. Funduszu Pracy:

w ramach algorytmu przyznawanych decyzją Ministra Pracy i Polityki Społecznej;
z rezerwy Ministra, przyznawanych na wniosek Urzędu wyłącznie po ogłoszeniu naboru wniosków przez Ministerstwo i zgodnie z "Zasadami ubiegania się o dodatkowe środki Funduszu Pracy z rezerwy Ministra"; 
z rezerwy Ministra, przyznawanych na wniosek Urzędu, na realizację programów aktywizacji zawodowej bezrobotnych - o środki moża ubiegać na bieżąco (np. w roku 2013: na realizację programu dla zwolnionych z pracy z przyczyn niedotyczących pracowników; programu dla pracowników objętych zwolnieniami monitorowanymi w firmie FIAT Auto Poland S.A. oraz podmiotów z nią kooperujacych; programu aktywizacji zawodowej bezrobotnych na terenach, na których w 2013 roku miały miejsce klęski żywiołowe, itp).
  1. Europejskiego Funduszu Społecznego:

Komisja Europejska w dniu 28 września 2007 r. wydała decyzję w sprawie przyjęcia do realizacji Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki,  który jest jednym z programów służących realizacji Narodowych Strategicznych Ram Odniesienia 2007 – 2013 i obejmuje całość interwencji Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) w Polsce. Przyjęcie Programu stanowi potwierdzenie głównych kierunków rozwoju i prowadzenia polityki prozatrudnieniowej rządu oraz umożliwia wykorzystanie środków EFS w Polsce w latach 2007-2013.

Program stanowi odpowiedź na wyzwania, jakie przed państwami członkowskimi UE, w tym również Polską, stawia odnowiona Strategia Lizbońska. Do wyzwań tych należą: uczynienie z Europy bardziej atrakcyjnego miejsca do lokowania inwestycji i podejmowania pracy, rozwijanie wiedzy i innowacji oraz tworzenie większej liczby trwałych miejsc pracy. Zgodnie z założeniami Strategii Lizbońskiej oraz celami polityki spójności krajów unijnych,  rozwój kapitału ludzkiego i społecznego przyczynia się do pełniejszego wykorzystania zasobów pracy oraz wsparcia wzrostu konkurencyjności gospodarki.

W ramach PO KL przewiduje się możliwość realizacji projektów samodzielnie przez daną instytucję lub w partnerstwie z innymi podmiotami w dwóch głównych trybach: systemowym i konkursowym. W trybie systemowym projekty są realizowane przez beneficjentów imiennie wskazanych w Programie lub dodatkowych dokumentach stanowiących jego uszczegółowienie. Natomiast w trybie konkursowym projekty będą mogły realizować wszystkie podmioty m.in.: