"Klejnot Ziemi Pszczyńskiej" - Powiatowy Urząd Pracy w Pszczynie


Zawartość stron

Tak wyjątkowego spotkania kobiecego w jednym miejscu w Pszczynie jeszcze nie było. Ponad 250 kobiet – dokładnie tyle ile było zaproszeń – zasiadło w piątek, 2 marca, przy kawie i ciasteczku w gościnnych progach Karczmy Kuban, żeby wspólnie zastanowić się między innymi nad znaczeniem  zawartych w tytule konferencji słów "Nowoczesna Kobieta".

Specjalnym gościem konferencji była znana dziennikarka Agata Młynarska.

W programie, oprócz wystąpienia europosłanki Małgorzaty Handzlik i Starosty Pszczyńskiego Pawła Sadzy, w ciekawy sposób o sytuacji kobiet, szczególnie  na rynku pracy, mówiła dyrektor PUP Pszczyna Bernadeta Sojka-Jany. "…Aktywność zawodowa kobiet stała się zjawiskiem na skalę społeczną nie tak dawno temu, bo w latach 60. i 70. XX stulecia… Dziesięć lat później wiele kobiet skorzystało z szansy prowadzenia własnej działalności gospodarczej, a tym samym pojawiła się kobieta w nowej roli – businesswoman…."

Dorota Stasikowska-Woźniak, założycielka i dyrektorka Dress for Success Poland – największej na świecie organizacji non-profit zajmującej się pomaganiem kobietom defaworyzowanym w wejściu lub powrocie do pracy – mówiła, jak duże znaczenie w podnoszeniu szans na rynku pracy ma autoprezentacja. Dress for Success na całym świecie prowadzi bezpłatne warsztaty dla kobiet bezrobotnych właśnie m.in. z autoprezentacji, kreowania wizerunku i rozmów z pracodawcą, ale także zaprasza je do fryzjera i wyposaża w elegancki strój do pracy. W stowarzyszeniu kobiety sukcesu wolontarystycznie pomagają tym, które nie są w stanie poradzić sobie same. Organizacja ma 113 filii na cały świecie. W Polsce działa w Katowicach, Poznaniu, Krakowie i Poznaniu.

W debacie dotyczącej nowoczesnej kobiecości wzięły udział: Gabriela Placha – wójt gminy Goczałkowice, Agata  Tucka-Marek – radna powiatu pszczyńskiego, Otylia Trojanowska – występująca na konferencji w  pięknym stroju regionalnym "Ślązaczka Roku" i Krystyna Fuławka – przewodnicząca Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym koło w Pszczynie. Panie mówiły o swoich sukcesach prywatnych i zawodowych, zgodnie podkreślając rolę rodziny i silnych emocjonalnych więzi z bliskimi, które mogą stanowić o możliwości, chęci i pragnieniu wspierania potrzebujących i pracy wolontariackiej.

Gość specjalny konferencji – Agata Młynarska – pełna niezwykłej siły, energii i zapału, opowiedziała o swojej karierze w zawodzie dziennikarskim, o tym co dzieje się z karierami kobiet 40+ pracujących w mediach. Wiele z nich czuje olbrzymie zagrożenie z powodu "niewizyjności" rzekomo spowodowanej wiekiem.  Dlaczego kobieta po 40-tce nie miałaby występować na wizji? - pytała retorycznie Agata Młynarska. Pokazała też swoją stronę stworzoną z myślą o kobietach sukcesu www.onaonaona.com i zachęcała do częstego tam zaglądania. Rozdała mnóstwo autografów. Niemal każda uczestniczka spotkania chciała mieć z nią także pamiątkowe zdjęcie.

Konferencję zakończył pokaz mody biznesowej przygotowany przez Danutę Syc, właścicielkę firmy Lady Style i prezentacja metamorfoz dokonanych w salonie fryzjerskim "Diva" należącym do Magdaleny Grabowskiej-Romanko.

Spotkanie, zorganizowane przez Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Bernadetę Sojkę-Jany przy współpracy z Dyrektor Dress for Success Poland Dorotą Stasikowską-Woźniak odbyło się pod patronatem Starosty Pszczyńskiego Pawła Sadzy.

Partnerzy

Na skróty

 Przejdź na górę