Szanowni Państwo odpowiadamy na Państwa najczęstsze pytania związane z utratą zatrudnienia:
  1. Czy pracownikom, którym skrócono okres wypowiedzenia umowy o pracę przysługuje prawo do zasiłku dla osób bezrobotnych, a jeżeli tak to na jaki okres?
Tak, pracownikom, którym skrócono okres wypowiedzenia umowy o pracę, prawo do zasiłku przysługuje po upływie okresu, za który osoba otrzymała odszkodowanie za skrócenie okresu wypowiedzenia umowy o pracę. Okres ten skraca przysługujący okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych.
 
  1. Czy osobie, która utraciła zatrudnienie kończy się okres ubezpieczenia zdrowotnego z ostatnim dniem zatrudnienia?
Nie, utrata pracy nie jest jednoznaczna z ustaniem ubezpieczenia zdrowotnego. Wedle artykułu 67 ust. 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, prawo do świadczeń opieki zdrowotnej ustaje po upływie 30 dni od ustania wygaśnięcia obowiązku  ubezpieczenia zdrowotnego. Dlatego pracownik i członkowie jego rodziny (jeśli wcześniej byli razem z nim objęci prawem do ubezpieczenia) mogą jeszcze przez 30 dni korzystać ze świadczeń zdrowotnych po ustaniu zatrudnienia.
 
Należy podkreślić, że osoba podlegająca obowiązkowi ubezpieczenia  zdrowotnego ma obowiązek zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego członków rodziny, którzy nie podlegają takiemu ubezpieczeniu. Do ubezpieczenia mogą taką osobę zgłosić: mąż, żona, ale również dzieci (o ile pozostają we wspólnym gospodarstwie domowym).