Публикатор

INFORMACJA O PRIORYTETACH WYDATKOWANIA KFS NA 2025 ROK

Informujemy, że zostały ogłoszone przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej priorytety wydatkowania środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego na 2025 rok.

Pracodawcy ubiegający się o przyznanie środków KFS z limitu podstawowego muszą wpisywać się w jeden z  poniższych priorytetów określonych przez Ministra właściwego do spraw pracy tj.:
 
1. Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w zawodach określonych jako deficytowe na danym terenie tj. w powiecie lub w województwie
2. Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy.
3. Wsparcie kształcenia ustawicznego pracodawców i ich pracowników zgodnie z potrzebami szkoleniowymi, które pojawiły się na terenach dotkniętych przez powódź we wrześniu 2024 roku.
4. Poprawa zarządzania i komunikacji w firmie w oparciu o zasady przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi, rozwoju dialogu społecznego, partycypacji pracowniczej i wspierania integracji w miejscu pracy.
5. Promowanie i wspieranie zdrowia psychicznego oraz tworzenie przyjaznych środowisk pracy poprzez m. in. szkolenia z zakresu zarządzania wiekiem, radzenia sobie ze stresem, pozytywnej psychologii, dobrostanu psychicznego oraz budowania zdrowej i różnorodnej kultury organizacyjnej.
6. Wsparcie cudzoziemców, w szczególności w zakresie zdobywania wiedzy na temat polskiego prawa pracy i integracji tych osób na rynku pracy.
7. Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji niezbędnych w sektorze usług zdrowotnych i opiekuńczych.
8. Rozwój umiejętności cyfrowych.
9. Wsparcie rozwoju umiejętności związanych z transformacją energetyczną.
 
 
w przypadku środków rezerwy KFS musi spełniać jeden z  priorytetów określonych przez Radę Rynku Pracy, tj.:
 
1. Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji osób po 50 roku życia.
2. Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności.
3. Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji osób z niskim wykształceniem.
4. Wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w obszarach/branżach, które powiatowe urzędy pracy określą na podstawie wybranych przez siebie dokumentów strategicznych, analiz czy planów rozwoju jako istotne dla danego powiatu czy województwa.
 
Informacja o naborze wniosków pracodawców o przyznanie środków z KFS na dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego, zostanie zamieszczona na stronie internetowej Urzędu, po otrzymaniu informacji o ustalonym limicie środków KFS.


Ponadto informujemy, że w 2025 roku wnioski będą przyjmowane wyłącznie w postaci elektronicznej za pomocą dostępnego formularza.


W celu złożenia wniosku należy zalogować się na stronie internetowej praca.gov.pl. Logowanie odbywa się przez login.gov.pl (Profil Zaufany) lub kwalifikowany podpis elektroniczny.
Następnie należy wybrać Usługi elektroniczne --> Usługi dla osoby fizycznej/organizacji --> Wnioski o usługi i świadczenia z urzędu --> Wnioski pozostałe --> Wniosek o przyznanie środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS) na finansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy (PSZ-KFS)
 

Uwaga – możliwość wysłania wypełnionego wniosku będzie możliwa w momencie otwarcia naboru.

 
W sytuacji pytań bądź wątpliwości, informacji w powyższym zakresie udzielają pracownicy tut. urzędu pod nr telefonu 55 246 9516 zapytania można również kierować na adres e-mail: szkolenia@ndg.praca.gov.pl
 


Informacje o publikacji dokumentu

Menu Display