Informujemy, że od 12 kwietnia 2023 r. do 13 kwietnia 2023r. godz. 14.00 - prowadzony będzie nabór wniosków o sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców, w ramach środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego [dalej: KFS].
Przewidywany limit środków do rozdysponowania wynosi 193,4 tys. zł
Zgodnie z ogłoszonymi priorytetami Ministra ds. Pracy w 2023 roku środki KFS będą przeznaczone na:
-
priorytet PM/1 – wsparcie kształcenia ustawicznego skierowane do pracodawców zatrudniających cudzoziemców
-
priorytet PM/2 – wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy
-
priorytet PM/3 – wsparcie kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych
-
priorytet PM/4 – wsparcie kształcenia ustawicznego dla nowozatrudnionych osób (lub osób, którym zmieniono zakres obowiązków) powyżej 50 roku życia
-
priorytet PM/5 – wsparcie kształcenia ustawicznego osób powracających na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem oraz osób będących członkami rodzin wielodzietnych
-
priorytet PM/6 – wsparcie kształcenia ustawicznego osób poniżej 30 roku życia w zakresie umiejętności cyfrowych oraz umiejętności związanych z branżą energetyczną i gospodarką odpadami
Wnioski można składać:
-
elektronicznie - przy wykorzystaniu kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego ePUAP- przez portal PRACA.GOV.PL (wybierając: Wnioski o usługi i świadczenia z urzędu/Pismo do urzędu (PSZ-PU) ,
-
elektronicznie - przy wykorzystaniu kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego ePUAP - na elektroniczną skrzynkę podawczą Urzędu na platformie EPUAP - /PUPPszczyna (wybierając Katalog spraw/ Sprawy ogólne/ Pismo ogólne do podmiotu publicznego),
-
pisemnie - składając wniosek wraz z załącznikami w zaadresowanej i szczelnie zamkniętej kopercie do skrzynki oddawczej znajdującej się przy wejściu do siedziby PUP w Pszczynie ul. Dworcowa 23;
-
pisemnie - przesyłając wniosek wraz z załącznikami tradycyjną pocztą na adres Powiatowy Urząd Pracy ul. Dworcowa 23, 43-200 Pszczyna.
O przyjęciu wniosku decyduje data i godzina wpływu wniosku do PUP Pszczyna.
Przy opiniowaniu oraz rozpatrywaniu wniosków o sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców bierze się pod uwagę:
-
zgodność dofinansowywanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok – wsparcie będzie przyznawane Pracodawcom, których wnioski spełniają wymagania określone w przynajmniej jednym z przyjętych priorytetów obowiązujących w roku 2023,
-
zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy:
-
zgodność nabywanych kompetencji przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego rynku pracy – 10 pkt.
-
zgodność nabywanych kompetencji przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami regionalnego rynku pracy– 5 pkt.
-
bak zgodności nabywanych kompetencji przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy – 0 pkt.
-
koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku:
-
najniższa cena usługi kształcenia ustawicznego, którą oferuje realizator wskazany przez Pracodawcę – 10 pkt.
-
pośrednia cena usługi kształcenia ustawicznego, którą oferuje realizator wskazany przez Pracodawcę – 0 pkt.
-
najwyższa cena usługi kształcenia ustawicznego, którą oferuje realizator wskazany przez Pracodawcę – minus 10 pkt.
-
posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego albo w przypadku kursów posiadanie dokumentu, na podstawie którego realizator prowadzi pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego:
-
posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanego ze środków KFS certyfikatów jakości usług dostępnych na rynku albo w przypadku kursów – dokumentu, na podstawie którego realizator prowadzi pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego – 15 pkt.
-
brak certyfikatu i dokumentu, na podstawie którego realizator prowadzi pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego (w przypadku kursów) – 0 pkt.
-
plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym, ze środków KFS (jeżeli w ocenianej formie wsparcia przewidziano udział kilku osób ocena będzie dotyczyła każdej osoby, a liczba przyznanych punktów będzie stanowiła ich średnią):
-
Pracodawca planuje dalsze zatrudnienie osób, które zostaną objęte kształceniem ustawicznym – 10 pkt.
-
Pracodawca nie planuje dalszego zatrudnienia osób, które zostaną objęte kształceniem ustawicznym – 0 pkt.
-
możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku, z uwzględnieniem limitów środków KFS będących w dyspozycji Powiatowego Urzędu Pracy w Pszczynie:
-
Pracodawca nie korzystał do tej pory ze środków KFS – 10 pkt.
-
Pracodawca korzystał ze środków w latach ubiegłych – 0 pkt.
-
sposób realizacji kształcenia ustawicznego
-
kształcenie realizowane w trybie stacjonarnym – 10 pkt.
-
kształcenie realizowane na odległość przy użyciu technologii informatycznej – minus 10 pkt.
Powiatowy Urząd Pracy w będzie przyznawał wsparcie w pierwszej kolejności Pracodawcom, których wnioski spełniają wymagania określone w przynajmniej jednym z priorytetów Ministra ds. Pracy obowiązujących w roku 2023.
Każda usługa kształcenia wskazana we wniosku (kurs/studia podyplomowe/egzamin) będzie podlegać ocenie według powyższych kryteriów. Do realizacji będą kierowane te formy wsparcia które otrzymają najwyższe oceny i kwota realizacji tych form wsparcia w kolejności od najwyżej ocenianych będzie się mieściła w ramach przyznanego limitu.
W przypadku posiadania tej samej liczby punktów pierwszeństwo będą miały wnioski pracodawców, którzy do tej pory nie korzystali ze środków KFS.
Zastrzega się możliwość wprowadzenia limitu dofinansowania dla jednego uczestnika niższego niż 300% przeciętnego wynagrodzenia, w przypadku dużego zainteresowania przez pracodawców uzyskaniem środków KFS (np. gdy suma złożonych wniosków znacznie przekraczać będzie limit posiadanych środków).
Pracownik zaplanowany do objęcia wsparciem musi być zatrudniony w wymiarze co najmniej ½ etatu.
Wniosek może dotyczyć także przeszkolenia pracownika młodocianego pod warunkiem, że kształcenie dofinansowane ze środków KFS nie powiela celu i programu kształcenia realizowanego dla tego pracownika w ramach umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego.
W pierwszej kolejności przewiduje się finansowanie tych form kształcenia, które prowadzą do zdobycia kwalifikacji zawodowych potwierdzonych egzaminem lub zaświadczeniem. Finansowanie kształcenia w zakresie umiejętności ogólno-zawodowych (w tym. tzw. kompetencji miękkich) będzie finansowane tylko w szczególnie uzasadnionych przypadkach.
Zastrzega się możliwość wprowadzenia limitu wysokości dofinansowania do kwoty 2.000,00 zł do kształcenia realizowanego na odległość przy użyciu technologii informatycznej.
W przypadku posiadania tej samej liczby punktów pierwszeństwo będą miały wnioski pracodawców, którzy do tej pory nie korzystali ze środków KFS.
Pracodawców, którzy po raz pierwszy zamierzają skorzystać z instrumentu dotyczącego rozwoju zasobów ludzkich, jakim jest wsparcie w ramach środków KFS Powiatowy Urząd Pracy w Pszczynie zachęca do zapoznania się z informacją o tym instrumencie zamieszczoną na stronie internetowej Urzędu w zakładce „Dla pracodawców i przedsiębiorców".