"Klejnot Ziemi Pszczyńskiej" - Powiatowy Urząd Pracy w Pszczynie


Zawartość stron

Za nami Wielka Gala zorganizowana przez Powiatowy Urząd Pracy w Pszczynie, która odbyła się w Sali Lustrzanej Muzeum Zamkowego w Pszczynie pn. "Klejnot Ziemi Pszczyńskiej".

Gala dostarczyła wiele emocji. Uhonorowane zostały kobiety aktywne powiatu pszczyńskiego. Przedsięwzięcie jest kontynuacją ubiegłorocznej konferencji poświęconej aktywności zawodowej kobiet pn. "Nowoczesna kobieta". Patronat honorowy nad Galą objął Starosta Pszczyński Pan Paweł Sadza.

Ideą wydarzenia było wspieranie i promowanie aktywnych postaw społecznych i zawodowych wśród kobiet naszego powiatu. Na ogromne zainteresowanie udziałem wskazują liczby, aż 29 instytucji zgłosiło do odznaczenia 61 kobiet. Odznaczeniem była broszka, wzorowana na maneli - bransolety z przełomu XVI i XVII wieku, klejnotu rodu Promnitzów, przyznawanej przez Kapitułę.
 
Laureatki zostały odznaczone w pięciu kategoriach:

"Kobieta Biznesu" uhonorowana za swoją działalność promująca postawę przedsiębiorczą, przyczyniająca się do upowszechniania działań prowadzących do osiągania sukcesów gospodarczych. Laureatką w tej kategorii została Pani Maria Buchta, która od 1969 r. z wielkim powodzeniem prowadzi działalność gospodarczą w branży handlowej

"Kobieta Społeczna" odznaczona za działalność przyczyniająca się do rozwiązywania problemów społeczności lokalnej w codziennych staraniach o poprawę jakości życia, wspierająca i upowszechniająca wolontariat. Laureatką w tej kategorii została Pani Mariola Rakoczy, współzałożycielka Hospicjum im. Św. Ojca Pio w Pszczynie.

"Kobieta Sztuki i Kultury" uhonorowana za zaangażowanie w rozwój twórczości i umacnianie środowiska artystycznego w powiecie pszczyńskim. Laureatką została Pani Barbara Solarska, która od lat 90. publikuje artykuły w prasie lokalnej związane z życiem kulturalnym i społecznym Pszczyny, autorka tomików poetyckich oraz kilku książek o tematyce regionalnej.

"Kobieta Obyczajów i Tradycji" miało na celu uhonorowanie za postawą i działania rozwijające w środowisku lokalnym świadomość znaczenia kobiety w przekazywaniu i krzewieniu wartości kulturowych, Laureatką została Pani Jadwiga Masny, która do podtrzymywania obyczajów i tradycji ziemi pszczyńskiej wykorzystuje muzykę. Jest dyrygentką, uchodzi za znawczynię folkloru, jest jurorem wielu konkursów, w tym o randze wojewódzkiej. Wieloletni pedagog, od lat 80. nieprzerwanie prowadzi Regionalny Zespół Śpiewaczy "Radostowianki", który pod kierownictwem Pani Jadwigi Masny odnosi znaczące sukcesy.

"Kobieta Ziemi Pszczyńskiej" odznaczona za szczególne osiągnięcia w działaniu na rzecz powiatu pszczyńskiego poprzez promowanie postaw aktywnych, społecznych, kulturowych i przedsiębiorczych. Laureatką została Pani Łucja Krutak, która jest aktywną działaczką wielu organizacji, często pełni w nich wysokie funkcje, angażuje się w różnego rodzaju działania dotyczące m. in. rozwoju edukacji, przedsiębiorczości na wsi, krzewieniu w ludziach tradycji, kultury i gwary. 

Galę pn. "Klejnot Ziemi Pszczyńskiej" swoimi występami uświetniły:
Zespół "Wiślanie",
uczniowie LO im. B. Chrobrego w Pszczynie,
zespół instrumentalno-wokalny "2+3" z Pielgrzymowic, oraz
Pani Barbara Broda-Malon - piosenkarka wywodząca się z Ziemi pszczyńskiej.
 
Jeszcze raz gratulujemy wszystkim kobietom
uhonorowanym oraz nominowanym,
a zaangażowanym w przedsięwzięcie instytucjom serdecznie dziękujemy.

Partnerzy

Na skróty

 Przejdź na górę