"Klejnot Ziemi Pszczyńskiej" - Powiatowy Urząd Pracy w Pszczynie


Zawartość stron

Za nami kolejna już Wielka Gala Powiatu Pszczyńskiego pn. „Klejnot Ziemi Pszczyńskiej", której inicjatorem i organizatorem był Powiatowy Urząd Pracy w Pszczynie we współpracy z Powiatem Pszczyńskim. Wydarzenie było kontynuacją wcześniejszych przedsięwzięć podejmowanych przez tut. Urząd poświęconych aktywności zawodowej kobiet. Ideą przedsięwzięcia jest zwrócenie uwagi na problemy kobiet na lokalnym rynku pracy jak również wspieranie i promowanie aktywnych postaw społecznych, kulturalnych i zawodowych wśród kobiet naszego regionu. Wzorem roku ubiegłego odznaczeniem była broszka, wzorowana na maneli - bransolety z przełomu XVI i XVII wieku, klejnotu rodu Promnitzów, przedstawiającej dwie splecione dłonie, a pomiędzy nimi serce będące wyrazem zwierzenia siebie drugiemu człowiekowi.

Odznaczenie przyznawane jest przez Kapitułę powołaną przez Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy, której przewodniczył Starosta Pszczyński Paweł Sadza w składzie Przewodniczący Rady Powiatu Eugeniusz Pająk, Członek Zarządu Powiatu Pszczyńskiego Barbara Bandoła, Radna Powiatu Pszczyńskiego Agata Tucka-Marek, Prezes Lokalnej Grupy Działania „Ziemia Pszczyńska" Sylwia Pająk-Figula oraz Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Pszczynie Bernadeta Sojka-Jany. Odznaczenie „Klejnot Ziemi Pszczyńskiej" jest przyznawane za szczególne osiągnięcia kobietom wyjątkowym, które poprzez swoją codzienną pracę inspirują i mogą być wzorem do naśladowania dla innych kobiet. Jest również formą podziękowania za podejmowanie aktywnych działań, promujących postawy przedsiębiorcze i społeczne, których dokonania zachęcają do działania i potrafią motywować innych. Tegoroczna gala dostarczyła wiele emocji. Podczas uroczystości złożono podziękowania Dyrektorowi Muzeum w Wodzisławiu Śląskim Panu Sławomirowi Kulpie za wkład pracy w opracowanie odznaczenia, którym honorowane są laureatki. Galę uświetniły występy Zespołu Śpiewaczy „Radostowianki", uzdolnieni uczniowie LO im. B. Chrobrego w Pszczynie - Filip Kania oraz Marta Lucjan a gwiazdą wieczoru był Zespół Adama Olesia Hurdu_Quartet.

Laureatkami w poszczególnych kategoriach zostały:

Kobietą Społeczną – Pani Agnieszka Klimek

Pracę zawodową rozpoczęła w roku 1960 w tym od 1975 do 2013 jako pracownik Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Pszczynie. Dająca wzór młodszym pokoleniom bibliotekarzy. Przede wszystkim zaś ceniona i lubiana przez czytelników, zawsze służąca życzliwą i kompetentną pomocą. Wykorzystując niestandardowe metody pracy promuje czytelnictwo, a w szczególności wprowadza najmłodszych w świat bajek i zachęca do czytania lektur. Od czternastu lat wolontariuszka Centrum Wsparcia Dziecka i Rodziny „Przystań". Zawsze życzliwa, otwarta na potrzeby Centrum, bierze aktywny udział w życiu domu: bierze udział w ważnych dla Centrum wydarzeniach a na co dzień służy wychowankom pomocą w odrabianiu zadań domowych, organizuje im czas wolny zabierając na spacery i goszcząc w swoim domu. Wspiera również Centrum finansowo jako fundatorka stypendiów dla zdolnych wychowanków czy zakupując okolicznościowe prezenty.

Kobietą Obyczajów i Tradycji - Pani Janina Barchańska

Swoją działalność w Kole Gospodyń Wiejskich w Pielgrzymowicach rozpoczyna w wieku 14 lat. W roku 1980 zostaje jego przewodniczącą a następnie zastępcą prezesa Kółka Rolniczego – funkcje pełni nieprzerwalnie do marca 2014r. Organizatorka dożynek sołeckich, gminnych oraz gminno-powiatowych, biesiad, ognisk, warsztatów i wycieczek oraz uroczystości lokalnych z okazji Dnia Kobiet, Dnia Seniora, Dnia Babci i Dnia Dziadka. Na swoim koncie posiada projekt sztandaru Koła Gospodyń Wiejskich. Od 2003r. aktywny działacz Stowarzyszenia Kulturalno-Społecznego Karola Miarki. Dzięki jej staraniom w roku 1985r. przy Kole Gospodyń Wiejskich powstaje ludowy Zespół śpiewaczy „Pielgrzymowianki" – obecnie działający pod nazwą „Niezapominajki".

Kobietą Sztuki i Kultury - Pani Maria Słomak-Sojka

Aktywnie włącza się w życie kulturalne wielu instytucji i placówek. Podejmuje szereg inicjatyw, angażując głównie dzieci i młodzież w zajęcia teatralne. Pod jej nadzorem powstały takie spektakle jak: „Byle się nie zakochać", „Balladyna", Miłość niejedno ma imię" oraz „Eko-bajka", „Internetowa pułapka" czy „Dzieci z Bullerbyn". Kolejną odsłoną jej działalności artystycznej i kulturalnej jest świat poezji. W prowadzonym w Pszczyńskim Centrum Kultury kole literackim skupia utalentowaną młodzież, którą wprowadza w świat literacki. Jest organizatorką wielu spotkań młodzieży z osobami ze świata kultury i sztuki. Pani Maria tworzy własną poezję, którą zaprezentowała na 12 wieczorach autorskich. Jej poezja jest liryczna, melancholijna i pełna zadumy.

Kobietą Biznesu - Pani Beata Waleczek

Prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna od 2003 roku, jest również wiodącym udziałowcem w trzech spółkach. Działalność prowadzona jest w formie, apteki, punktów aptecznych oraz sklepów zielarsko-medycznych w Suszcu, Grzawie, Goczałkowicach Zdroju, Brzeźcach i Kobielicach oraz poza terenem powiatu pszczyńskiego w Tychach i Orzeszu-Woszczycach. Zatrudniając blisko 30 pracowników wspiera głównie osoby młode umożliwiając im rozwój zawodowy oraz zdobycie odpowiednich kwalifikacji na rynku pracy. Nie waha się sięgać po środki unijne – apteka w Suszcu powstała dzięki uzyskanemu przez Panią Beatę dofinansowaniu ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich działanie „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw". Pomimo ogromu pracy zawodowej nie zapomina o osobach najbardziej potrzebujących. Angażuje się w pomoc na rzecz podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Pszczynie przyczyniając się do zorganizowania na ich rzecz koncertu charytatywnego. Poza tym corocznie wspiera finansowo dzieci niepełnosprawne – podopiecznych Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich – umożliwiając im wyjazdy na ferie zimowe czy pielgrzymki.

Kobietą Ziemi Pszczyńskiej – Pani Jadwiga Granatyr

Założycielka i kierownik Zespołu Pieśni i Tańca „Frydkowianie", który z sukcesami prowadzi od ponad 41 lat. Na swoim koncie Zespół posiada wiele nagród i wyróżnień m.in. Grand Prix na Śląskim Śpiewaniu oraz występ dla Jana Pawła II.

Działania artystyczne Pani Jadwiga Granatyr uzupełnia o inicjatywy pedagogiczne: miłość do Ojczyzny i empatię do drugiego człowieka oraz swoją miłość do folkloru, pielęgnowanie kultury i gwary śląskiej zaszczepia wśród młodych ludzi.

Dziękujemy:

Partnerom strategicznym: Centrum Przedsiębiorczości w Woli, Muzeum Zamkowemu
w Pszczynie, Bankowi Spółdzielczemu w Pszczynie, Lokalnej Grupie Działania Ziemia Pszczyńska, Kołom Gospodyń Wiejskich,

Sponsorom: Drogerii Sylwia z Pszczyny, Salonowi Fryzjerskiemu Trendy z Pszczyny, Messa – artykuły dekoracyjne z Pszczyny, Kwiaciarni na Starówce z Pszczyny,

Patronom medialnym: TVS, pszczyńskiej telewizji internetowej Pszczyna.tv, portalowi internetowemu pless.pl, radiu eM, gazecie pszczyńskiej, pszczyńskiemu portalowi informacyjnemu infopres.pl, głosu pszczyńskiemu, tygodnikowi regionalnemu ECHO,
 
Jeszcze raz gratulujemy wszystkim kobietom
uhonorowanym oraz nominowanym,
a zaangażowanym w przedsięwzięcie instytucjom serdecznie dziękujemy.

Partnerzy

Na skróty

 Przejdź na górę